Kierunek: Alghero

 

Alghero to zabytkowe miasteczko portowe, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Jego nazwa pochodzi od morskich alg, których ogromna ilość jest co roku wyrzucana przez fale na tutejsze plaże.

 

WITAMY W PORCIE

Marina di Sant’Elmo

Zatrzymaliśmy się w uroczej marinie w Alghero, znajdując sobie miejsce tuż przy majestatycznych murach starego miasta. Wokół nas dostrzec można było tradycyjne włoskie łódki oraz małe kutry wycieczkowe, zabierające turystów do Groty Neptuna – jednej z lokalnych atrakcji.

MURY STAREGO MIASTA

Okalające starówkę mury są ponoć jednymi z najlepiej zachowanych miejskich konstrukcji fortyfikacyjnych w całych Włoszech. Można przejść się nimi niemal wokół całego starego miasta podziwiając widoki – zwłaszcza te od strony morza. Należące do konstrukcji bastiony zostały poświęcone znanym postaciom z włoskiej historii. Szum fal rozbijających się o stare ściany i widok z fortyfikacji na zachodzące nad wodą słońce jest niezwykły.

Idąc przez stare miasto

Kawiarenki i uliczki

Gdy zagłębiliśmy się w wąskie uliczki zabytkowej części miasta, otoczył nas od razu przyjazny gwar śródziemnomorskiego popołudnia, spędzanego przy gazecie i pysznej kawie. Mogliśmy zauważyć żywą mnogość roślinności, ściennych pół-donic, światełek i lampionów, którymi przyozdobione były stare ściany budynków oraz przytulone do nich ogródki kawiarni. Przyjemny cień osłaniał pojedyncze stoliki wystawione w przejściach między budynkami. Pod wieloma kolorowymi okiennicami rozciągnięte były sznury z, typowo po włosku, rozwieszonym praniem, które powiewało nad głowami przechodniów. Żal było nie usiąść i nie zjeść pysznej pizzy czy włoskiego makaronu – na szczęście ceny w knajpkach okazały się całkiem przyjazne. Starówka była miejscem, do którego wracaliśmy niemal każdego dnia pobytu w Alghero.

Lista ciekawych miejsc

Co warto zobaczyć w Alghero?

Grota Neptuna

Przepiękna grota, do której dostać się można wypływając z portu jednym ze statków dla zwiedzających (są oznaczone).

Piaszczyste plaże

Rejon Alghero znany jest ze swoich piaszczystych plaż, dwie najbliższe to: Spaggia del Lido i Spiaggia di Maria Pia.

Fortyfikacje

Miejskie mury i bastiony oraz stojące na nich armaty i duże machiny obronne przenoszą nas do czasów antycznych.

Muzeum Koralu

Muzeum czerwonego koralu  przetwarzanego tradycyjnie w tym regionie i nazywanego ,,czerwonym złotem”.

Biblioteka im. R. Sari

Ogromna biblioteka miejska im. Rafaela Sari, znajdująca się zaraz przy porcie, za murami oddzielającymi starówkę.

Portowa kociarnia

W porcie spotkać można całe mnóstwo pięknych kotów, które są lubiane, gdyż strzegą miasto od szkodników.

Pyszne jedzenie

Pizza, makarony, soczyste warzywa i owoce – to nie lada atrakcja w Alghero i niemal każdym mieście Włoch.

Castello Malaspina

Piękny zamek na wzgórzu znajdującym się w miasteczku Bosa – sąsiadującym z Alghero. Łatwo dojechać tu autobusem.

Zcedydowanie warto odwiedzć Alghero!

Miasto otrzymuje od nas 5 na 5 gwiazdek. Wybierając się na rejs po Sardynii z przyjemnością umieszczamy port w Alghero na naszej trasie. Polecamy to miasteczko również osobom, które nie przepadają za żeglowaniem i mają ochotę spędzić czas wolny stacjonarnie. Na pewno będziecie mogli tu przyjemnie wypocząć – każdy znajdzie w Alghero coś dla siebie.

Byłeś/byłaś w Alghero i chcesz podzielić się swoimi wrażeniami?

Opisz swój pobyt, załącz zdjęcia i wyślij do nas na adres: aprilia@sevenseas.pl, a my z przyjemnością opublikujemy Twoją historię na naszej stronie i/lub profilu na facebooku. Jeżeli nie masz czasu – zostaw nam opinię w komentarzu. Porównujmy nasze wrażenia!